Arad, gazda perfectă a finalei World Championship F.C.I. 2020

Marea finală a columbodromului Romanian Grand Prix Arad a avut loc pe 30 septembrie 2020. Totodată, celebrul columbodrom din Arad a fost gazda Campionatului Mondial FCI, a cărui organizare a aparținut, anul acesta, țării noastre. Un număr total de 335 de porumbei au fost angajați pentru finala de anul acesta a  columbodromului Romanian Grand Prix Arad, cu lansare din localitatea Sopron (Ungaria). Lansați la ora 08:30, miercuri, 30 septembrie, porumbeii au avut de înfruntat o vreme destul de capricioasă pe distanța celor 405 km ai etapei finale, cu vânturi puternice din spate, dar și cu destui nori, stropi de ploaie și cu temperaturi destul de scăzute. Totuși, 213 porumbei au ajuns în columbodrom în prima zi. În finala Campionatului Mondial FCI, locul 1 a fost câștigat de Christian Horvath (Austrial), locul a doilea a fost câștigat de Viola Benedek (Ungaria) și Thomas Schreiner jr. (Austria) s-a clasat pe locul al treilea. În finala columbodromului, locul 1 a fost câștigat de Sebastian Milos (România), Gandi&Mihalik (Ungaria), au câștigat locul 2, iar team Bondar&Sabău (România) au câștigat locul al treilea. Mai jos aveți un video-reportaj realizat cu această ocazie! Felicitări câștigătorilor!