Liviu Perijoc, campion în cursa fanion a Provinciei Moldova – Birzai Național

Fenomenul Birzai Național a evoluat constant de la sezon la sezon, ajungând în prezent să fie o adevărată emblemă a columbofiliei moldave. Așa se face că, în acest an, la îmbarcare s-a înregistrat un număr impresionant de participanți, dar și de porumbei. Vorbim despre 1.235 de crescători din județele Bacău, Botoșani, Brăila, Buzău, Galați, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui și Vrancea, care au trimis către lansare nu mai puțin de 17.932 de porumbei.

Masculul seria 1088051-2021 / Liviu Perijoc

Zborul în sine a fost unul tipic pentru cursele de distanță lungă, unde anduranța porumbeilor a fost pusă la grea încercare, vitezele de sosire ale voiajorilor fiind sub bariera de 1.000 metri/minut. Câștigătorul acestui mult îndrăgit concurs a fost cunoscutul Liviu Perijoc, al cărui mascul cu seria 1088051-2021 a reușit, , printr-o sosire în prima prima zi de la lansare, la ora 21:31:24, să surclaseze toată concurența. Acest puternic mascul s-a născut dintr-o familie de porumbei învingători, din care au văzut lumina zilei mai mulți produși cu rezultate de top. „Pentru etapa de Birzai Național, ediția 2023, am îmbarcat 33 de porumbei, 13 maturi și 20 de păsări tinere, dintre care au reușit să se întoarcă acasă 30, 19 dintre aceștia reușind să și claseze. Cursa a fost foarte dificilă, porumbeii având de înfruntat, pe durata traseului spre casă, atât vânt puternic din față, pe aproape toată distanța parcursă, caniculă, dar și ploaie pe o anumită porțiune. Câștigătorul acestui concurs, masculul cu seria 1088051-2021, a fost concurat la toate zborurile de maraton din acest sezon ca văduv. Este un porumbel de talie mijlocie spre mare, foarte ușor, pănos, cu aripă foarte bună, braț puternic, foarte bine echilibrat și cu o vitalitate foarte mare. Trebuie spus că nu am apelat, nici la această etapă, nici la celelalte, la trucuri suplimentare pentru a-l motiva. La primul concurs de maraton extrem din acest an, Code, desfășurat în data de 23.06.2023, unde am avut distanță de 976 kilometri, acest mascul s-a clasat pe poziția a patra pe concurs, din 21.684 porumbei, iar la cursa de Madona Național a ocupat locul 61 din 19.403 porumbei, la distanța de 972 kilometri. Cu acest loc 1 pe lansare, din 17.932 porumbei, la Birzai Național, devine un pretendent serios pentru titlurile de campion național al categoriilor Maraton Extrem Maturi și As Extrem Maturi. Acest cursier de excepție este nepot din alți doi performeri ai crescătoriei, «Star», campionul ediție 2019 al Campionatului Star Maraton – Provincia Moldova și «Andreea», campioana județului Suceava la categoria As Maraton Tineret în sezonul 2019, aceștia din urmă fiind nepoți consangvini ai unuia dintre reproducătorii de bază ai crescătoriei «Super Vaernewick»“, a precizat, pentru racingpigeons.ro, Liviu Perijoc.