Arădeanul Eugen Stoica, câștigătorul locului 3 național Gold Maraton

Crescătorul arădean Eugen Stoica, o prezență nelipsită de pe podiumurile naționale în ultimele sezoane, duce mai departe această „tradiție“ și în acest an când, grație tinerei femele cu seria 2005557-2022, și-a asigurat locul 3 național în cadrul Clubului Gold Maraton.

Porumbița care a realizat această performanță, ce-i va aduce campionului arădean unul dintre premiile puse în joc în valoare de 10.000 de lei, a obținut un punctaj de 2.58 puncte de penalizare. „Particip în cadrul Clubului Gold încă din anul înființării, achiziționând circa 25-35 inele în fiecare sezon. Nu după mult timp au început să apară și rezultatele, anual fiind unul dintre câștigătorii premiilor județene puse în joc în cadrul competiției. Faptul că am reușit în acest an să obțin un premiu național în această competiție reprezintă pentru mine un obiectiv îndeplinit. Femela câștigătoare, care are seria 2005557-2022, pe numele ei «Miss Gold», este fiica unui mascul original Etienne Meirlaen, iar mama este reprodusă de mine, fiind fiică din locul 3 național Maraton Palmares 2017, având ca origine porumbei de Nouwen Paesen și Van der Wegen. Porumbița a fost zburată prin metoda văduvei totale, metodă prin care a fost concurat de altfel tot lotul meu de zburători. Ca și fenotip este o pasăre de talie mijlocie spre mică, cu o musculatură foarte bună, aripi bine ventilate, deosebit de inteligentă, dar și ambițioasă. Femela a clasat în acest sezon 10 etape. S-a făcut remarcată la ultimul concurs de maraton, unde a reușit să obțină locul 1 în clasamentul Gold, iar la etapa de Berlin a obținut locul 2 în clasamentul Gold. Modul cum se desfășoară această competiție mă mulțumește, iar acest lucru mă face să cumpăr inele și pe viitor. Consider că acest proiect național este o competiție frumoasă, cu șanse reale de câștig, foarte transparentă și corectă“, a conchis Eugen Stoica.