Doi pui reproduși în 2020 au îndeplinit norma la As Fond

După cum s-a putut observa din prezentările categoriilor As Fond Maturi și As Fond Tineret, la aceste categorii, în 2020, nu s-au îndeplinit prea multe norme. La maturi, 626 de porumbei au realizat norma categoriei, iar la tineret, 380. Marea surpriză, însă, o întâlnim în secțiunea dedicată puilor.

As Fond Pui nu este o categorie „interzisă”, astfel că acei columbofili care doresc să realizeze această normă nu sunt împiedicați de nicio regulă. Dimpotrivă, ei au posibilitatea să își angajeze puii inclusiv la etapele cu porumbeii maturi, ceea ce reprezintă un real avantaj, deoarece rar întâlnești în planul de concursuri pentru pui cinci concursuri de peste 475 de km, câte sunt necesare pentru realizarea categoriei. Totuși, sunt rari acei columbofili care dau dovadă de atâta curaj încât să participe cu puii la cinci concursuri de fond. Și mai puțini sunt cei care realizează și norme. Atât de rari încât, la finalul sezonului 2020, doar doi porumbei de 2020 au realizat norma categoriei As Fond Pui. Ei aparțin columbofililor Tiberiu Iancu, din Timiș, și Daniel Măciucă, din Mehedinți.

Tiberiu Iancu (TM), din nou, campion național la categoria As Fond Pui

În sezonul 2018, Tiberiu Iancu, membru al Asociației Columbofile Timiș, reușea un rezultat de excepție, câștigând locul 1 Național As Fond Pui, porumbelul său fiind singurul din România care îndeplinea această normă. Nu a fost, însă, singurul rezultat al columbofilului din Timiș la această categorie. Povestea avea să se repete în acest sezon, când Tiberiu Iancu câștigă din nou locul 1 Național As Fond Pui. Rezultatul a fost realizat de o femelă, a cărei serie este RO-20-0386805. Ea a fost concurată la cinci concursuri de fond cu porumbeii maturi, clasând trei, iar sosirile sale au fost unele foarte bune. Astfel, la concursul Jihlava (572 km), din 24.06, femela lui Tiberiu Iancu a sosit pe locul 409 din 2.081 porumbei. La etapa de Strakonice (629 km), din 01.08, a sosit pe locul 453 din 2.659 porumbei, iar la etapa de Strakonice 2, din 15.08, femela a sosit pe locul 26 din 658 de porumbei. Norma a fost completată cu clasarea celor două etape de fond din campionatul cu puii, Trebic (543 km) și Jihlava (572 km), la care campioana lui Tiberiu Iancu s-a clasat pe locurile 85/1.032 porumbei și 93/304 porumbei. „Am avut un lot de 20 de pui, reproduși începând cu 10 februarie, pe care i-am concurat la etapele de fond și maraton încă din sezonul maturilor. La final, unii după șapte etape de fond zburate, au rămas cinci pui. Campioana națională la As Fond, un pui cu normă Maraton Tineret, care a zburat trei etape de maraton și a clasat la Berlin Național, un pui care a făcut normă Fond, fiică din campioana la As Fond Pui din 2018, un pui care a făcut normă la General și Fond și un alt pui pe care l-am oprit după concursul de Dresda. Campioana a concurat la toate cele cinci etape de fond cu maturii, clasând trei. Am angajat-o apoi direct la etapele de fond cu puii, pentru că deja avea opt etape zburate și regulamentul nu mi-a mai permis să concurez și la etapele de viteză și demifond de la pui. Am fost nevoit să o antrenez cu mașina, pe ea și pe ceilalți pui rămași, de două-trei ori pe săptămână la 40-50 de km. A fost concurată la natural, fără întuneric. Pe final de sezon s-a împerecheat cu un mascul, dar fără să depună ouă sau să reproducă. Câteodată am mai despărțit-o de mascul pentru a o motiva, jucând un fel de semivăduvie la ultimele două etape. Am folosit un amestec special pentru pui de la Bayers și un alt amestec dietetic, iar suplimentele folosite au fost tot de la Bayers. Tatăl său este un mascul de Hermes cu Van der Wegen, care a câștigat locul 1 la derby pui Jihlava în 2013, un concurs cu doar patru porumbei sosiți în prima zi. Bunica acestui mascul a fost locul 10 Național Fond Tineret. Mama este un incest, dintr-un mascul care a concurat foarte bine, fiind locul 2 Fond Maturi pe Timiș, pus în pereche cu mama lui, care a fost reprodusă dintr-un mascul cu locul 6 Național Fond, cu o femelă de la Matei Romulus. Vreau să menționez că acești pui au trecut prin niște concursuri foarte grele. Ultimul fond cu maturii, Strakonice a fost o catastrofă, iar clasamentul nu s-a închis nici azi. Iarăși, etapa de Trebic a fost una foarte grea, ca să nu mai vorbim de Berlin, unde s-au pierdut foarte mulți porumbei și nu s-a închis clasamentul. Dar, sunt o familie de porumbei care se maturizează foarte rapid, selectați și cu care reușesc să concurez foarte bine”, a explicat Tiberiu Iancu.

Daniel Măciucă (MH), „posesorul” celui de al doilea pui cu As Fond din România

În afară de femela lui Tiberiu Iancu, un singur porumbel a mai reușit, în 2020, să realizeze categoria As Fond Pui. Aceasta, pentru că este tot o femelă, are seria RO-20-0572533 și aparține columbofilului mehedințean Daniel Măciucă. Ea a fost concurată doar la etapele cu maturii, reușind performanța de a clasa cinci concursuri de fond din cinci posibile, două dintre acestea având distanța de 722 km. Clasările sale, realizate într-o concurență formată doar din porumbei maturi, au fost următoarele: locul 81/1.202 porumbei (722 km), locul 73/488 porumbei (606 km), locul 862/3.497 porumbei (604 km), locul 141/484 porumbei (722 km) și locul 546/1.869 porumbei (612 km). „Femela a fost reprodusă în luna februarie și a făcut parte, împreună cu alți patru pui, dintr-o echipă cu care am concurat la etapele cu maturi. Ea a participat la cele trei etape de dinainte de primul fond, la care însă nu a clasat. A clasat, în schimb, toate cele cinci concursuri de fond care au urmat. La ultima etapă de fond a venit chiar prima la mine, pe o ploaie torențială și cu vântul din față. Vreau să menționez că am concurat-o natural, fără să se împerecheze sau alte metode de motivare. Pentru hrănire am folosit amestecul Champion Plus de la Versele Laga, iar suplimentele pentru pregătire și recuperare au fost de la Natural. Între etape, de două ori pe săptămână, porumbeii au fost duși la câte un antrenament de 30 de km. Ca origini, femela provine din porumbei de Batenburg și porumbei de la prietenul meu Aurel Cosma, având în spate doar porumbei de maraton. Este prima dată când particip cu puii la fonduri și pot să spun că este un vis care a devenit realitate”, a menționat Daniel Măciucă.

De departe, două aspecte proeminente sunt cele care se evidențiază. Primul dintre acestea este că ambii porumbei sunt femele. Avem astfel un argument important pentru susținerea ideii că femelele sunt cele care se maturizează mult mai rapid. Al doilea este că ambele femele au concurat natural, fără folosirea clasicei metode a întunericului, ceea ce înseamnă că doar calitatea a fost principalul avantaj. Peste toate acestea, cei doi columbofili merită toate aprecierile pentru eforturile depuse și pentru curajul dovedit.