As Maraton Palmares 2020: Cristian Gagea câștigă locul 1 Național, urmat de George Vochin, pe locurile 2 și 3 Național

Pentru a îndeplini categoria As Maraton Palmares, porumbeii trebuie să claseze șase concursuri de maraton în doi ani consecutivi. Participarea și clasarea unei etape naționale pe sezon este obligatorie, iar numărul total de km clasați în cele șase concursuri trebuie să fie mai mare de 48.000. În realitate, norma la As Maraton Palmares se realizează conform criteriului normă+normă, deoarece, în condițiile actuale, un porumbel nu poate participa la mai mult de trei concursuri de maraton pe sezon. Cu alte cuvinte, porumbeii care fac As Maraton Palmares clasează șase din șase concursuri posibile în două sezoane competiționale consecutive.

În sezonul 2020 și-au putut îndeplini palmaresul la As Maraton porumbeii care au realizat această normă în 2019. În acel an, un număr de 3.227 de porumbei maturi și 649 de tineri reușeau să claseze trei concursuri de maraton. Un sezon mai târziu, doar 685 au mai realizat și palmaresul, reprezentând un procent de 17,6%. Cei trei porumbei care ocupă primele trei locuri naționale sunt femele și au fost concurate de Cristian Gagea, din Suceava, și George Vochin, din Dolj, columbofil care a câștigat locurile 2 și 3 Național. Sunt femele cu experiență, reproduse în 2015 și 2017, iar în 2019 au ocupat locurile 15, 21 și 10 Național la As Maraton Maturi. Așa cum se poate vedea, palmaresul acestei categorii presupune foarte multă calitate și constanță.

„Cătălina”, campioana națională a categoriei As Maraton Palmares 2020

Campioana națională a categoriei As Maraton Palmares 2020 este „Cătălina”, 0555547/2015, femelă concurată de Cristian Gagea, din Asociația Suceava. Este mai mult decât un porumbel cu experiență, clasând în cei cinci ani de carieră 11 etape de maraton. Norma la As Maraton Palmares a încheiat-o cu 85,90 de puncte de penalizare, iar cele șase clasări ale sale sunt următoarele: 14/6.666 porumbei (823 km), 76/12.637 porumbei (926 km), 65/10.341 porumbei (1.062 km), 263/17.516 porumbei (1.062 km), 224/9.122 porumbei (972 km) și 251/7.861 porumbei (972 km). „Femela a fost achiziționată de pui de la Cătălin Bocăneț. A fost concurată de mine, numai la văduvie, clasând un total de 11 etape de maraton. În fiecare an a avut măcar șapte clasări. Și-a încheiat cariera cum nu se poate mai bine, câștigând acest trofeu, norma fiind realizată cu o sosire la ora 02:50 de la Birzai Național. În sezonul trecut am folosit hrană de la Versele Laga și Vanrobaeys, iar la partea de suplimente, produse Belgavet, Brockamp și Jaap Koehoorn. Între etapele de maraton am dus porumbeii la minim trei antrenamente de 50 de km, fără a îi lăsa să se întâlnească”, a precizat Cristian Gagea.

George Vochin (DJ), câștigă locurile 2 și 3 Național

Tot în sezonul 2020, doljeanul George Vochin a reușit să fie printre foarte puținii columbofili care ocupă mai multe locuri în top 3 național la categoriile de maraton. Performanța sa este cu atât mai importantă, întrucât cele două cupe naționale, locul 2 și 3 Național, au fost câștigate la As Maraton Palmares. Trofeul de vicecampion național a fost câștigat cu femela 0646815/2015, care a obținut un coeficient de 94,94 puncte. Aceeași femelă ocupă locul 2 Național și la Fond Palmares în 2020. Locul 3 Național a fost câștigat cu femela 0451009/2017, al cărei punctaj este de 107,50 puncte. Clasările vicecampioanei concurată de George Vochin au fost pe locurile 2/5.471 porumbei (937 km), 23/5.265 porumbei (799 km), 45/6.057 porumbei (960 km), 16/1.872 porumbei (960 km), 28/913 porumbei (851 km) și 54/1.240 porumbei (937 km). Femela cu care același columbofil a câștigat și locul 3 Național As Maraton Palmares a participat la aceleași concursuri, unde a obținut următoarele clasări: 3/5.265 porumbei (799 km), 6/913 porumbei (851 km), 50/5.471 porumbei (937 km), 162/6.057 porumbei (960 km), 138/4.632 porumbei (960 km) și 43/1.240 porumbei (937 km). Așa cum se poate vedea, între cele două femele a fost o adevărată concurență inclusiv la nivelul crescătoriei lui George Vochin, la majoritatea etapelor devansându-se reciproc. „Vicecampioana națională a fost concurată primii doi ani la etapele de fond, iar în ultimele trei sezoane a fost angajată la cele de maraton. A clasat 10 etape de maraton din 10 posibile, fiind unul dintre cei mai buni porumbei din crescătoria mea. Nu a ratat nicio etapă de maraton sau fond în toate sezoanele, câștigând ca yarling inclusiv locul 1 pe lansare la o etapă de fond. Ca origini, este un porumbel 100% Wijnants. Femela de pe locul 3 național este o fiică din reproducătorul meu de bază, fiu din Orion, masculul lui Jelle Jellema. La fel și ea, nu a ratat niciun concurs de maraton la care a fost angajată”, a explicat George Vochin (foto stânga).

După cum se poate observa, cele trei premiante naționale au avut o prestație foarte constantă la toate cele șase etape de maraton pe care le-au clasat în ultimii doi ani. De altfel, acesta este și motivul pentru care un număr de porumbei atât de mic au mai realizat și palmaresul categoriei As Maraton, deoarece nu toți porumbeii sunt capabili să claseze indiferent de condițiile meteo, de distanța etapei de maraton sau de numărul acestor concursuri. Nu este însă și cazul femelelor concurate de Cristian Gagea și George Vochin, care au reușit să concureze atât de bine încât să și câștige trofeele naționale.