Masculii, „sexul puternic“ la categoria H-Maturi în sezonul 2020

Cea de-a treia și ultima categorie olimpică dintre cele cu statut special este categoria H, dedicată exclusiv porumbeilor maturi. Pentru a realiza această categorie și pentru a fi printre candidații la participarea în competițiile columbofile internaționale, porumbeii concurați pentru categoria H-Maturi trebuie să claseze nu mai puțin de șase concursuri, toate cu distanța mai mare de 300 de km. În aceste condiții, sezonul trecut, s-au îndeplinit 3.332 de norme.

Campionul categoriei H-Maturi, în sezonul 2020, este prahoveanul Marius Floștoiu, care ocupă locul 1 Național cu masculul 2085284/2018. El este urmat de Cristian Lemnaru, din Asociația Columbofilă Olt, care a câștigat trofeul de vicecampion național tot cu ajutorul unui mascul, care are seria 0538023/2018. Tot un mascul este și pe locul al treilea. Acesta are seria 9003337/2018 și a fost concurat de Vali Tudor, din Asociația Columbofilă Vâlcea.

Masculul 2085284/2018, concurat de Marius Floștoiu (PH), cel mai premiat porumbel din sezonul 2020

După ce am parcurs aproape în totalitate categoriile Campionatului Național 2020 și am prezentat porumbeii de pe podiumul național, putem afirma, fără să greșim, că masculul 2085284/2018, concurat de Marius Floștoiu, este cel mai premiat porumbel din România în sezonul trecut. Acesta a obținut nu mai puțin de șase trofee naționale, cărora li se adaugă posibilitatea participării la Olimpiada Columbofilă de anul viitor și nominalizarea în campionatul World Best Pigeon, unde a ocupat locul 4 mondial la categoria All Round (General). Cât despre performanțele din Campionatul Național, campionul lui Marius Floștoiu a ocupat locul 1 Național H Maturi, 2 Național General Maturi, 3 Național General Palmares, 3 Național As Speed Maturi, 3 Național Demifond Maturi și 3 Național Viteză Maturi. Mai amintim, de asemenea, faptul că la categoria H-Maturi, acesta a ieșit campion național cu 19,31 puncte de penalizare, iar cele mai bune clasări ale sale sunt următoarele: locul 1/547 porumbei (384 km), locul 1/474 porumbei (384 km), locul 1/682 porumbei (384 km), locul 8/3.689 porumbei (482 km), locul 3/900 porumbei (384 km) și locul 42/6.634 porumbei (384 km). Deși nu se încadrează în criteriile categoriei H, o altă clasare foarte bună a sa, care l-a ajutat în obținerea celorlalte trofee naționale, a fost locul 2 din 12.427 porumbei (142 km). „Masculul este o încrucișare de mai multe linii de porumbei pentru etape scurte, tatăl său fiind un porumbel Louis van Loon. L-am concurat la văduvie, iar pentru a-l motiva am încercat mai multe opțiuni. Cel mai bine a venit atunci când l-am lăsat în boxă, unde avea și cuibarul, înainte de etapă sau când în boxa lui am băgat un alt mascul cu femela lui. Am încercat la două etape să îl las cu femela înainte de îmbarcare, dar a venit rău la acele concursuri și am renunțat la această metodă. Din 12 etape câte a concurat, la opt a fost primul sosit acasă. În sezon am folosit hrană de la Versele Laga și Bayers și i-am antrenat de două-trei ori pe săptămână de la aproximativ 90 de km”, a declarat Marius Floștoiu.

Cristian Lemnaru (OT) ocupă locul secund

La aceeași categorie, poziția secundă îi revine olteanului Cristian Lemnaru, multiplu campion național și olimpic la astfel de categorii. Acesta a performat din nou cu ajutorul masculului 0538023/2018, care, în cele șase etape de peste 300 de km pe care le-a clasat pentru această categorie, a obținut 52,96 puncte de penalizare. Trei dintre aceste concursuri au fost etape de fond în toată regula, având distanța de 649 de km. De altfel, una dintre cele mai bune clasări ale sale a fost locul 2 pe lansare, împotriva 3.564 porumbei, obținută tocmai la un astfel de concurs de 649 km. „La începutul lunii martie, porumbeii din lotul de zbor sunt împerecheați. Reproduc câte un pui, pe care îl cresc în totalitate, urmând ca la prima etapă a sezonului să concureze la natural. Când se întorc de la primul concurs, porumbeii nu mai găsesc puii în boxe și urmează să fie separați, concurând la văduvie întregul sezon. Pentru hrănire folosesc doar hrană de la Versele Laga, amestecurile Gerry, Energy, Superstar și Champion. Folosesc o gamă restrânsă de suplimente, care sunt în totalitate de la Rohnfried. Porumbelul care a câștigat locul al doilea la această categorie provine, pe linia mamei, din cei mai buni porumbei ai mei. Mama sa este o fiică din femela Dolce Vita, cu care am câștigat locul 1 Național As Speed Palmares și 1 Național As Speed, ambele în 2014, fiică, la rândul ei, a masculului Silver Lame, cel mai bun reproducător al crescătoriei mele. În schimb, tatăl acestui porumbel este un mascul achiziționat de la familia Herbots, nepot din celebrii porumbei Yvan și Rudy”, a menționat Cristian Lemnaru.

Trei trofee naționale și pentru masculul 9003337/2018 al lui Vali Tudor (VL)

Multiplu premiant național în sezonul trecut a fost și masculul 9003337/2018, concurat de Vali Tudor, din Drăgășani, județul Vâlcea. În afară de locul 3 Național obținut la categoria H-Maturi, același porumbel ocupă și locurile 3 Național General Maturi și 2 Național General Palmares, având astfel posibilitatea să participe la Olimpiada Columbofilă la două categorii. Norma la categoria H, încheiată cu 56,47 puncte de penalizare, a fost realizată din trei etape de fond și trei de demifond, concursuri la care a obținut următoarele clasări: locul 1/1.294 porumbei (717 km), locul 1/1.114 porumbei (392 km), locul 3/5.588 porumbei (564 km), locul 3/1.661 porumbei (393 km), locul 24/944 porumbei (392 km) și locul 63/2.336 porumbei (647 km). „Porumbeii cu care particip la etapele de General și Fond au la bază un mascul achiziționat de la Reșița, porumbei achiziționați de la Marian Dumitrache, dar și porumbei originali Peter Janssen. În timp, am format o familie, porumbeii care anul acestea mi-au adus nu mai puțin de 10 trofee naționale fiind aproape toți înrudiți între ei. Masculul 9003337/2018, care a câștigat în acest sezon locul 3 Național General, locul 2 Național General Palmares și locul 3 Național Categoria H, este reprodus din femela 293974/2015, care, în același timp este și bunica lui Olympic Gold Champion, pusă în pereche cu un mascul de Peter Janssen”, a explicat Vali Tudor.